NH
O portalu Jak kupić Jak sprzedać Jak wynająć Poradnik Kontakt
ID oferty

Jak dobrze wynająć?

Aby wynająć nieruchomość należy wejść na  stronę główną i wybrać przycisk Oddam w najem i rozpocząć procedurę zgłaszania nieruchomoci do wynajmu.

Jednakże zanim zaczniemy wspólnie oferować nieruchomość na wynajem należy się dobrze przygotować. Poza lokalizacją i innymi fizycznymi walorami nieruchomości podstawowym czynnikiem wplywającym na przebieg transakcji jest czynsz.

Właściciele nieruchomości oferowanych do wynajmu mają na celu maksymalizację przychodu z wynajmu. Należy zwrócić uwagę na rzecz być może oczywistą - uzyskanie maksymalnego przychodu nie jest tożsame z wysokim czynszem. Gdy lokal stoi pusty z powodu zbyt wysokiego czynszu ofertowego to przychód jest zerowy. Czyli lokal wynajęty na rok za 1500zł/mies. daje lepszy przychód niż lokal wynajęty za 2000 na pół roku. Rachunek jest prosty. A dodatkowym argumentem jest to, że być może najemca nie "przyduszony" czynszem będzie korzystał z lokalu dłużej i nie będzie szukał tańszej alternatywy.

W szczególny sposób dotyczy właścicieli mieszkań, którzy mawiają np, "płacę 600 zł czynszu, więc nie wynajmę za 1000 zł, bo zostanie 400, cóż to jest...?" Niestety, niezależnie od tego, ile zostaje i jakkolwiek mało się to (400) wydaje to jednak strata z braku najemcy wynosi 1000 zł miesięcznie i żadne zaklinanie arytmetyki tego nie zmieni.Zatem proszę uprzejmie zastanowić się nad rozsądnie skalkulowanym czynszem.

Ważnym tematem są umowy najmu. Umowa najmu co do ważności wymaga minimum formy pisemnej. Sporządza się ją zwykle samodzielnie w oparciu o wzory dostępne w internecie, wzorce dostarczone przez pośredników i doradców, czy też korzysta się z pomocy prawnika. Mimo, że umowa najmu zwykle nie ma takiej "wagi" jak umowa sprzedaży to w żadnym wypadku nie powinno się jej traktować zbyt lekko . Choćby z tego powodu, że wiąże ona strony na długie miesiące, czasem lata, a musi uwzględniać bardzo różne okoliczności które mogą się przydarzyć, te okoliczności to np. nagły brak możliwości opłacania czynszu przez najemcę z powodów losowych, nieprawidłowe użytkowanie nieruchomości, czy brak możliwości korzystania. Warto więć te umowy analizować pod kątem takich okoliczności i warto chyba też prosić o konsultacje profeslonalistę - prawnika, agenta, pośrednika... .

Zapraszamy do współpracy.

NOTES